środa, 5 kwietnia 2023

AJURWEDA, czyli niekonwencjonalny SPOSÓB na ZDROWIE

Dzień dobry! W końcu mamy kwiecień i piękne słońce za oknem. Natura budzi się do życia, a wraz z nią hormony szczęścia. Warto w tym czasie zadbać o swoje zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Dlatego nie zapominajcie o potrzebach, spełniajcie swoje zachcianki i nie kryjcie emocji, jeśli potrzebujecie się z nimi obnażyć.

W dzisiejszym wpisie, chciałabym Wam przedstawić jedną z naturalnych medycyn, która pozwala wrócić nam do równowagi związanej z ciałem i duchem. Jeśli jesteście ciekawi to zapraszam do czytania!
Co to jest Ajurweda?
Ajurweda to tradycyjna medycyna indyjska. Jej nazwa składa się ze złożenia dwóch słów "życie" oraz "weda", co w połączeniu oznacza "wiedzę o życiu" lub "przebieg życia". Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Jest jednym z niewielu systemów medycyny tradycyjnej, wykorzystujących chirurgię. Światowa Organizacja Zdrowia w pełni uznaje ajurwedę za nauką medyczną. Metody ajurwedy można stosować z powodzeniem w leczeniu każdej choroby: psychicznej i fizycznej. Największe efekty widać tam, gdzie przyczyną są dolegliwości zaburzenia trawienia oraz przemiany materii. Ta sztuka leczenia jest przede wszystkim sztuką zachowania pierwotnej równowagi organizmu, między duchem, ciałem, umysłem i zmysłami.

Co oferują produkty ajurwedyjskie?
Produkty ajurwedyjskie to naturalne metody, które przywracają organizmowi pełnię sił. W sklepach możemy znaleźć wyjątkową ofertę z naturalnymi kosmetykami i suplementami. Ten najstarszy system leczniczy może zmienić sposób postrzegania współczesnego leczenia.
Jak jeść według Ajurwedy?
Jedzenie jest podstawowym lekarstwem. Często słyszy się: "jesteś tym, co jesz" i nie ukrywam, że w ostatnich latach, co raz bardziej zaczęłam w to wierzyć. Nasze zdrowie psychiczne jak i fizycznie jest ważne. Złotą zasadą ajurwedy jest to, aby w jednej trzeciej napełnić żołądek pokarmem stałym, w jednej trzeciej płynnym, a jedną trzecią pozostawić wolną. Dla procesu trawienia ważne jest również dokładne przeżuwanie pokarmu, w spokoju i bez pośpiechu.

Jak działają zioła ajurwedyjskie?
Zioła ajurwedyjskie stosowane są jako element leczenia, ale także dla profilaktyki. Składają się z różnych mieszanek holistycznych jak i popularnych przypraw. Mogą działać na wspomaganie układu odpornościowego, wspierają oczyszczanie jelit, regulują poziom snu (sprawdź artykuł: devaharmony.com/pl/ziola-na-sen-jakie-ziola-na-bezsennosc/), pomagają radzić sobie ze stresem, ale mają również wiele innych, wspaniałych właściwości, o których warto poczytać.
*Źródło zdjęć: zwierciadlo.pl, canalpluskuchnia.pl, allegro.pl, smak-indii.pl*

Znacie medycynę Ajurweda?
Lubicie leczenie naturalnymi sposobami?
Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Ściskam mocno,
Wasza Adrasteja

Wpis sponsorowany.

9 komentarzy:

  1. Hormony szczęścia warto aktywować cały rok, a nie tylko czekać na słońce. ;)

    Interesowałam się kiedyś ajurwedą i właściwie nie odkryłam niczego innowacyjnego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tematyka bardzo mnie interesująca.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie wczytywałam się w tę medycynę, ale ostatnio spotkałam się z tym w kontekście ziół. Zagadnienie bardzo ciekawe, szczególnie godne zaufania, skoro WHO uznaje to za naukę. Chyba się w to zagłębienie, bo póki co moje dbanie o zdrowie jest jak "dużo kurkumy, bo kurkuma to superfood i jest bardzo zdrowa" oraz "muszę kupić marchewki, bo marchewki są super do chrupania".

    OdpowiedzUsuń
  4. świetny wpis! medycyna naturalna potrafi zdziałać cuda, jestem jej ogromną fanką. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam Cię serdecznie 🖐👦

    Z ciekawością przeczytałem ten wpis. CO to ajurwedy nie wypowiem się, gdyż nigdy nie zagłębiałem się w ten temat, a co do jego skuteczności, to musiałbym przeglądnąć dostępne publikacje (badania naukowe) na ten temat.
    Z mojego punktu widzenia jako osoby, która specjalizuje się w tematyce związanej z organizacją usług żywieniowych w gastronomii, jak najbardziej powinniśmy dbać o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, tym bardziej, iż zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna jest jednym z elementów zdrowia psychicznego z psychologicznego punktu widzenia. Nie mniej jednak podstawą naszą diety powinny być produkty, które są ujęte w piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, a także przestrzeganie zaleceń żywieniowych oparte na aktualnej wiedzy naukowej z zakresu żywienia człowieka, nie zapominając przy tym o aktywności fizycznej.

    Pozdrawiam Cię cieplutko i ślę Tobie pozytywną energię 🖐👦💖🧡
    Patryk

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy wpis. Trochę znam, interesują mnie naturalne metody na zdrowie. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawy i wazny artykul, troche znam ten temat i wiem,ze gdyby czesc ludzi jadla zgodnie ze zdrowymi zasadami zywienia a nie w Mc Donaldzie, czy KFC to byliby zdrowsi, trzeba duzo o tym mowic a nie podazac za moda,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. Wartościowy post. Słyszałam hasło ajurweda, ale do tej pory jakoś nigdy nie zagłębiałam się w to, co to jest i z czym się to je :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Mąż mi coś ostatnio wspominał, ale nie zagłębiałam się w temat. Dzięki Tobie już wiem więcej :)

    OdpowiedzUsuń

- Za każde odwiedziny, komentarz oraz obserwację bardzo dziękuję!
- Postaram się odwiedzić Twojego bloga, o ile czas mi na to pozwoli.
- Nie musisz zostawiać linka, z pewnością do Ciebie trafię.
- Jeśli masz jakieś pytania, nie krępuj się, postaram się na nie odpowiedzieć najszybciej jak to będzie możliwe.

Dziękuję za Twój pobyt i zapraszam ponownie!
Jeśli masz ochotę to zachęcam do obserwacji bloga oraz przeczytania poprzednich postów.
Nowe wpisy w PIĄTKI o 17. Do zobaczenia!