wtorek, 25 lipca 2023

Od czego zacząć przygotowania do ŚLUBU/WESELA? | ŚLUBNE POGADANKI #1

Cześć Kochani! Jakiś czas temu wspominałam Wam o dwóch nowych seriach, które planuję wprowadzić na blogu. Niedawno pojawił się wpis z tematyką teatralną (jeśli nie widzieliście to zapraszam TUTAJ) i przyjął się on naprawdę bardzo dobrze, z czego oczywiście ogromnie się cieszę! Dzisiaj przyszedł czas na przedstawienie drugiej serii, która będzie dotyczyć branży ślubnej.

Jak wiecie, bądź nie - wychodzę za mąż! A do naszego wielkiego dnia zostały tylko trzy miesiące. Dzieje się wiele. Za nami już nauki przedmałżeńskie, spotkania z nauczycielem naturalnego planowania rodziny, wszelkie formalności (choć trochę ich jeszcze będzie), a także załatwienie usługodawców i paru przedmiotów. Mimo, że wiele spraw za nami, to wciąż jest jeszcze wiele do załatwienia, przez co często Pary Młode denerwują się.

Nie ukrywam, że dużą pomocą jest dla nas wiedza znaleziona w Internecie, zarówno u potencjalnych usługodawców jak i na grupkach na Facebook'u, na których można się poradzić, ale również i zainspirować. A z racji, że my również przechodzimy teraz przez ten stres związany z przygotowaniami, stwierdziłam, że miło będzie się tym podzielić także tutaj. Nie przedłużając, zapraszam do pierwszego wpisu z serii ślubne pogadanki, w którym odpowiemy sobie na pytanie od czego zacząć przygotowania do ślubu/wesela?
1. USTALCIE RODZAJ ŚLUBU I PRZYJĘCIA WESELNEGO
Pierwszą kluczową sprawą jest ustalenie rodzaju ślubu, czyli zdecydowanie czy ma być to związek zatwierdzony prawnie, wyznaniowo, a może po prostu celebracja miłości przed najbliższymi bez prawnych skutków. Następnie przychodzi pora na określenie mniej więcej tego co potem? Możliwości jest wiele. Huczna zabawa na sali weselnej, kameralny obiad z najbliższymi, impreza w ogrodzie, a także wyjazd na podróż poślubną bez organizowania czegokolwiek. Pamiętajcie, że niezależnie od tego co wybierzecie, zróbcie to w zgodzie ze sobą.

2. USTALCIE BUDŻET
Przygotowanie wstępnego kosztorysu to moim zdaniem połowa sukcesu. Zwłaszcza, gdy zapisuje się zawyżone ceny. Wtedy doskonale widać na jaką kwotę się mniej więcej przygotować. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnego stresu i zaskoczeń, ale również pomoże w ustaleniu liczby gości. Ważne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, w której nie będzie nas stać na opłacenie sali, bądź usługodawców.

3. USTALCIE WSTĘPNĄ LISTĘ GOŚCI
Niektórych może dziwić dlaczego ten punkt znalazł się u mnie tak wysoko. Już pędzę z wyjaśnieniem! Jeśli zdecydowaliśmy się na przyjęcie weselne na sali to będzie to potrzebne do jej wyboru, ponieważ większość z nich posiada swoje ograniczenia pod względem maksymalnej, jak i minimalnej liczby osób (zwłaszcza w sezonie).

4. USTALCIE DATĘ ŚLUBU
Skoro poprzednie punkty są już odhaczone to czas na ten magiczny moment, czyli wybranie Waszej daty. Zastanówcie się nad tym czy macie swój wyjątkowy miesiąc, dzień, ulubioną porę roku albo czy chcecie zostawić to losowi i co ma być to będzie.
5. OBEJRZYJCIE I ZAREZERWUJCIE SALĘ WESELNĄ
Ten punkt dotyczy osób, które zdecydowały się na taki rodzaj przyjęcia. Nie ukrywam, że wcześniejsza rezerwacja sali weselnej to jeden z ważniejszych punktów, zwłaszcza, gdy chcemy świętować latem. Jest to bardzo oblegany okres w związku z tym wiele par rezerwuje salę minimum rok, bądź dwa lata wcześniej, aby uzyskać swój wymarzony termin. Oczywiście przed rezerwacją, koniecznie obejrzyjcie lokal na żywo, porozmawiajcie z menadżerem i podpiszcie umowę po jej dokładnym przeczytaniu.

6. ZAREZERWUJCIE TERMIN W KOŚCIELE
Jeśli ślub kościelny, bądź konkordatowy to ten, który wybraliście to możecie udać się do parafii w celu zarezerwowanie terminu. Jednak w przypadku, gdy Wasza data wybiega na rok, bądź dwa do przodu, to może być to za wcześnie, ponieważ nie każdy kościół prowadzi tak wcześnie zapisy. Oczywiście, wiele zależy od województwa, a także terminu.

7. POSZUKAJCIE I ZAREZERWUJCIE USŁUGODAWCÓW
Ostatni (w tym wpisie), ale również ważny punkt to poszukanie i zarezerwowanie usługodawców. Jeśli macie kogoś już na oku to dobry czas, aby umówić się na spotkanie i zaklepać termin. Pamiętajcie, że usługodawca jest dla Was, ale jednocześnie ma konkretne, określone portfolio, więc wybierzcie takiego, który będzie odpowiadał również Waszym preferencjom.
*Źródło zdjęć: czasnawnetrze.pl, ofeminin.pl, botaniki.pl, *

Mieliście już swój Wielki Dzień?
A może to jeszcze przed Wami?
Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Ściskam mocno,
Wasza Adrasteja

10 komentarzy:

  1. Bardzo cenne porady i wskazówki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wpis świetny i bardzo przydatny. Choć mnie osobiście ta sprawa już nie dotyczy, to z pewnością dla wielu osób te informacje będą doskonałym źródłem wiedzy...

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto jest przeanalizować takie kwestie, jak rodzaj ślubu, czy budżet. U nas ostatnio był ten temat, ale jeszcze nie mamy żadnych większych planów. Najlepiej sprawdziłyby się dwa wesela: jedno w Polsce, drugie w Holandii :P
    Powodzenia w przygotowaniach do Wielkiego Dnia! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. ja jestem już 18 lat po tym wielkim dniu, ale post jest bardzo przydatny dla tych, którzy są na etapie przygotowań do ślubu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wpis jak najbardziej przydatny :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Super rady dla przyszłych nowożeńców :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Ważne wskazówki, które pomogą zaplanować i zorganizować ślub. Warto również ustalić menu serwowanych dań, rodzaj przyjęcia weselnego organizowanej w lokalu gastronomicznym (rodzaj bankietu) oraz miejsca, w którym zostanie zorganizowana uroczystość ślubna.

    Pozdrawiam Cię serdecznie i od serca 🤗😘❤
    Patryk

    OdpowiedzUsuń
  8. u nas w poniedziałek już 2 rocznica ślubu:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Mój ślub miałam 14 lat temu. I wiesz, najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby nie robić nic z czym nie jesteście zgodni. Lista gości? zaproście tych których naprawdę chcecie a nie których wypada. Budżet? Nie musicie się zapożyczać, aby zrobić show. I tak dalej... tylko spokój was uratuje;)
    Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń

- Za każde odwiedziny, komentarz oraz obserwację bardzo dziękuję!
- Postaram się odwiedzić Twojego bloga, o ile czas mi na to pozwoli.
- Nie musisz zostawiać linka, z pewnością do Ciebie trafię.
- Jeśli masz jakieś pytania, nie krępuj się, postaram się na nie odpowiedzieć najszybciej jak to będzie możliwe.

Dziękuję za Twój pobyt i zapraszam ponownie!
Jeśli masz ochotę to zachęcam do obserwacji bloga oraz przeczytania poprzednich postów.
Nowe wpisy w PIĄTKI o 17. Do zobaczenia!